Mazurski sękacz - cały z jaj

Kuchnia Mazur może być dla dużej grupy ludzi zagadnieniem nieznanym. W dużej mierze opiera się na kuchni wiejskiej, czyli zatem przepełnionej zapachami i bogatej w świeże pieczywo, wędliny świeże, jajka, sery, co pewnie dla wielu może wydawać się zbyt tłusta. A to oczywiście nieprawda Bywa, że podobnie jak w innych lokalnych regionach Polski tu na Kresach Wschodnich przyrządza się potrawy z ziemniaków czy jajek.
Regionalny sękacz jest to specjał główny specjalność Warmii i Mazur, który swoimi korzeniami pochodzi z kuchni plemion Bałtów, mieszkających i żyjących tu niegdyś.Według receptur starych kopa czyli 60 jaj jest potrzebne do jego zrobienia.

Jako podstawę kuchni jajka używamy praktycznie do każdego dania. Sprawdzone jaja to takie, które się sprawdziły przy przygotowywaniu masy na ciasto albo tradycyjnych smakołyków jak np. Jaja Farmio praktycznie są idealną podstawą dodawaną do regionalnego sękacza.
Jak zdobyć oryginalny sękacz suwalski?

W sytuacji gdy kiedykolwiek ktokolwiek zakosztował doskonały mazurki sękacz doskonale orientuje się, że, jak wyśmienity jest to uczta dla podniebienia. Jest taka prawda, że co po niektórzy wcinają sękacza z dodatkami na słono, mimo,że niewątpliwie to ciasto słodkawe niż wytrawne.
Stare przepisy w treści pojawia się, że to właśnie z takiej ilości 60 jajek przyrządza się cudowny suwalski przysmak. W przepisach na dziś ich liczba może się wahać od 30 do 45.
Tradycyjne przepisy Suwalszczyzny to nieprzejedzone bogactwo tysiąca receptur starszych i młodszych, w głównej mierze bazą są jajka farmio i ziemniaki.